Informace o nás

 

Hradeckou cimbálovou muziku z Hradce Králové zakládal 21.10.1955 absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě a člen její cimbálové muziky ing. Eduard Novotný. V tehdejším závodním klubu ZVÚ našel členy smíšeného sboru, kde se pěstovaly i lidové písně. Prvními členy naší muziky byli ing. Eduard Novotný, Aleš Kučera, Zdeněk Vondra, Lída Rejnková a František Tůma. Později přišel první primáš muziky Láďa Hanzl, který přivedl dalšího primáše Josefa Pavlíka. Objevily se i nové zpěvačky, Boženka Kozárová a Blanka Remešová. V tomto složení prošla muzika okresním a krajským kolem tvořivosti a v roce 1956 se zúčastnila celostátní soutěže cimbálovek ve Strakonicích, kde jsme získali čestné uznání mezi moravskými a slovenskými cimbálovkami.

V roce 1957 přišel do cimbálovky další primáš a výborný muzikant Jaroslav Šedý, který se po pěti letech vlády Edy Novotného ujal vedení a téměř přes noc se naučil hrát na cimbál, aby cimbálovka mohla fungovat dál. Jaroslav Šedý (r.1920) byl dlouhá léta uměleckým vedoucím muziky a stále je v našich srdcích jejím čestným členem. V roce 1999 převzal "štafetový kolík" a stal se uměleckým vedoucím Pavel Maťátko, který je v muzice od dubna 1994.

V roce 1958 získala muzika titul vítěze v celostátní soutěži v Bratislavě. To už s námi vystupoval taneční soubor s východočeskými tanci pod vedením Jitky Vlárské.

Udržovali jsme styk s hradeckým divadlem, hlavně když ředitelem byl Milan Pásek; podle něj to bylo největší moravské divadlo v Čechách. Natáčeli jsme tehdy i scénickou hudbu k Maryše.

Po celou dobu své existence se v cimbálovce vystřídaly desítky muzikantů a tanečníků, kteří se zúčastňovali a stále zúčastňují (i když v jiném složení) folklorních festivalů. Hrajeme pro všechny lidi s láskou k folklóru. Jezdíme po celé republice, abychom rozdávali radost a štěstí všem, kteří si to zaslouží.

Od roku 1990 cimbálovka hraje pod hlavičkou LETECTVA ARMÁDY ČR.

22.10.2005 jsme uzavřeli prvních 50 let trvání muziky a započali jsme další etapu, kterou bychom rádi zakončili koncertem ke 100. výročí. Další roky už budou záležet na další generaci.:-) 

V repertoáru máme písničky z Čech, Moravy, Slovenska, Maďarska, Rumunska i pár cikánských melodií, ale občas si rádi zahrajeme písničky jiných žánrů. 

Hrajeme (ne)pravidelně v malém sále královéhradeckého Adalbertina, na plesech, svatbách, rodinných oslavách, podnikových večírcích, atd. 

 

Kontakt

Pavel Maťátko, Lenka Maťátková

hcmhk@email.cz

+420 732617498
+420 732880963

Vyhledávání

© 2013 Hradecká cimbálová muzika. Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode